TR
ENG

 

ANASAYFA

ÖZGEÇMİŞ

SERGİLER

ESERLER

BASINDA

İLETİŞİM

 

“Benim için resim yapmak; Yeni bir resme başlamak yeni bir maceraya atılmak gibi. Bu macera karakalemle başladı. Önce akademiye hazırlanırken tadına vardığım desen çalışmalarına, şimdi değişik tekniklerle ve aynı macera heyecanıyla devam etmekteyim. İnsan vücudunun zor olması kemik ve kas yapısının dizilimi beni hiç yıldırmadı desen çalışmalarından.  Sonrasında suluboya, lavı, kuru pastel gibi tekniklerle çalışmaya başladım. Yağlıboya ise vazgeçilmez bir teknik olarak bu macerada bana eşlik etmeye devam ediyor. Bu günse pek çok tekniği bir arada kullanmak bana keyif veriyor.

Çalıştığım konulara gelince; önce insan vücutları, torslar. İnsan vücutlarını çalıştığım yüzlerce desen çalışmalarından sonra figürleri deforme etmeye ya da stilize etmeye başladım.

Sonra uzun yıllar inceleyeceğim “ağaçları” konu edindim. Ağaçlara olan ilgimse resim çalışmalarımda farklı bir perspektif sağladı. Değişik bölgelerdeki ve değişik yapılardaki ağaçları araştırdım. Bu ağaçların fotoğraflarını çektim karakalem resimlerini yaptım. Ağaçlarda bambaşka  anlamlar  buldum, onların durağanlığı içinde değişik bir dinamik sezdim. Ağaçların gövdeleri soyutlamaya uygundu. Ağaçların her birini farklı kılan özellikleri var, aynı insanların farklı ifadeleri gibi, bu da konuya daha bir odaklanmamı sağladı.  Ağaçların durağan yapısı tarihe tanıklık etmeleri beni cezp etti. Konunun üzerine giderek teknik ve içerik açısından farklı yerlere ilerledim.

Yeni serimin konusunu “korku” oluşturdu. Yeniçağ insanoğlunun korku kavramını da değiştirdi ve geliştirdi. Teknoloji ve makinelere bağımlı küreselleşme ile gelişen klişe kentsel yaşam tarzı, kendi yarattığımız korkularımızı da beraberinde getirdi. KORKU ilkçağdan-geleceğe hayatımızın en yoğun duygusu olmaya devam edecek.

Son yıllarda “Kültür” başlığı adı altında bir konuya odaklandım. Dünyanın oluşumu ve insanlık tarihini araştırarak, bulduğum bilgiler doğrultusunda ilk eskizlerimi çizmeye başladım. Farklı uygarlıkların kültürel yapıları, dünyanın oluşumuyla birlikte, canlıların oluşumu, yazının bulunuşundan buyana gelişen ve değişen kültürü yansıtmak resimlerimin yeni konusunu meydana getiriyor. Her ülkenin tarihini de yansıtan bu tarihsel veriler bir bakıma o ülkenin özelliklerini de bize yansıtıyor.

Yaptığım eskizleri farklı tekniklerle zenginleştirerek tuvale yansıttığımda yeni açmazlara düştüğümü gördüm. Belki de bu açmazlar beni bambaşka bir maceraya sürüklemeye başladı. Uygarlıklar ve kültürler konusu beni besleyen bir konu oldu ve olmaya da devam ediyor. İnsanın doğadaki yerini sorgularken kültürlerin her uygarlığa göre farklılaşması ve insanoğlunun uygarlıklardaki kültürel geçmişini de  sorguluyorum. Kompozisyonlarda kullandığım desenler farklı kültürlerin, halılarındaki motif, mimarideki motif, tabak çanaklarındaki motif olabiliyor. Seçtiğim konuyu soyut ya da soyutlamacı bir ifadeyle işlemeye çalıştım.“Kültürler” konusunu yansıtırken figürü kullanmak istemedim. Soyut bir ifadeyle daha özgür olduğumu düşünüyorum.

Sonuçta seçilen konuda önemli; Çünkü seçtiğiniz konunun zenginliği sizi besleyecek ve bu zengin dokuyu çok çalışma, araştırma ve farklı tekniklerle yeni eserler ortaya çıkartmanıza imkân tanıyacak.

Sanat, mağara döneminden buyana insanlığın tüketemediği bir kaynak. Ürettikçe üretilebilen, kapsamı zamanla gelişen bir olgu. Belki insan beyninin yanılsaması beklide insan beyninin zaferidir. Makineleri ne kadarda kullansak, insan zekâsının, içgüdülerinin, duygularının bir ürünüdür sanat.

Resimlerim bazen Kafka kadar hüzünlü, Van Gogh kadar renkli, Salvador Dalı kadar sürreal olabiliyor. Orhan Pamuk’un kitaplarındaki karamsar bir karaktere bürünüp çalışabiliyorum. Klasik müziğin doyumsuz lezzeti beni harekete geçirebiliyor. Bazen yaşamın boşluğu, bazense acımasız gerçekler resimlerime konu olabiliyor.

Resim yapmak bir tutku,  işimse; tutkuyla bağlandığım resimle ilgili paralellikte tam burada başlıyor. Genç beyinlere önyargısız resim sevgisi aşılamak, farklı bakış açılarına sahip bireyler olmalarına yardımcı olmak.

Yaşantımdan, ülkemdeki her türlü gelişmeden, dünyanın; siyasal, sosyal, bilimsel gelişmelerinden, sanatın farklı alanlarındaki gelişmelerden etkileniyorum. Geleceğe dair çeşitli kuramlar oluşturan felsefe, bilim ve teknoloji ile sinemadan etkileniyorum. 

Duygularım, düşlerim, amaçlarım, kaoslarım, seçimlerim, hatalarım, doğrularım beni ben yapan her duygu yapıtlarıma yansıyan gerçeklerimi oluşturur.

 

AYLİN MENEKŞE

İstanbul, 2012

 

Aylin Menekşe, ilk, orta ve lise eğitimimi Ankara’da tamamladı. 1991–1995 yıllarında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fak. Resim-İş Eğitimi Bölümünde; Bünyamin BALAMİR, Cengiz SAVAŞ atölyelerinde eğitimini tamamladı.

Son dönem çalışmalarında “Kültür” başlığı altında yepyeni bir konuya odaklandı. Dünyanın oluşumuyla birlikte, canlıların oluşumu, yazının bulunuşundan bu yana gelişen ve değişen kültürü yansıtmak resimlerinin yeni konusunu meydana getiriyor.

YER ALDIĞI KATALOGLAR

2005  1.Türkiye Grameen Mikrokredi Uluslar arası Sanat Bienali Kataloğu

2007  17.İstanbul Sanat Fuarı ARTİST2007, Tüyap

Akdenizlilik ve Gurbet Artist 2007 katalogu Uluslar arası Plastik Sanatçılar Derneği

2007  Bakırköylü Sanatçılar Derneği Plastik Sanatçılar Grubu Kataloğu

2007  2. EGE ART Sanat Fuarı kataloğu

2008  ARTVİSİT 3 Uluslararası Tasarımcı Ve Sanatçı Çalışmaları Kataloğu

2009  Barış Sanatçıları - I. Uluslararası Sanat Hareketi-ISTANBUL2009 W- AFPIAAP- ISTANBUL 2009 kataloğu

2009  Denemeler:”Ölü Doğa yaşamakta mı?” adlı karma sergi kataloğu Marjinart

2009  19.İstanbul Sanat Fuarı ARTİST2009,Tüyap kataloğu

2009  Artforum Ankara 5. Sanat Fuarı

2010  ARTWORKS 2010 GROUP EXHİBİTİON Plastik Sanatlar Sergisi kataloğu

2010  20. İstanbul Sanat Fuarı ARTİST2010,Tüyap kataloğu

2011  Artforum Ankara 7. Sanat Fuarı kataloğu

2011  Yaşayan Sanatçılar Ansiklopedisi, Ümit Gezgin

2011  13. IMAGINAARTE  MODERN  AND COMTEMPORARY ART FAİR  KATALOĞU İTALY

2011  4. EGE ART Sanat Fuarı kataloğu

Sanatçı aynı zamanda edebiyat tutkusunu  internet sanat gazetesi olan sanatsalhaber.com’daki köşesinde çeşitli sanat haberleri ve görüşleriyle

Bahariye Sanat Galerisinin ay da bir yayınladıkları Bosphorus Art Gazetesinde de yazmaktadır.

2011 Sanatsalhaber.com sitesi köşe yazarlarının yazılarından oluşan bir katalogda sanatçının yazıları da yer almıştır.